Celníci při kontrole autobusu našli ukradený Degasův obraz
Dlouhých osm let po něm marně pátral Interpol. Nevelký pastel Sboristé od Edgara Degase, který ukradl neznámý lupič v roce 2009 z výstavy v Marseille, se nakonec podařilo objevit francouzským celníkům. Ti na něj narazili minulý pátek během namátkové kontroly autobusu nedaleko Paříže.
Slavný impresionistický malíř vytvořil dílo v roce 1877. Plátno je 27 centimetrů široké a 32 centimetrů vysoké. Degas na něm zachytil scénu z Mozartova Dona Giovanniho. Jde zřejmě o jediný obraz, na němž autor ztvárnil operní prostředí, aniž by na něm figurovali tanečníci či tanečnice. I proto se podle odborníků jeho cena pohybuje okolo 800 tisíc eur, v přepočtu asi 21 milionů korun. Vlastníkem plátna někdy nazývaného Figuranti je Musée d’Orsay. To ho společně s dvěma desítkami dalších Degasových prací zapůjčilo v roce 2009 na výstavu v marseilleském muzeu Cantini. Během silvestrovské noci ho ale někdo odcizil. Krádež odhalil zaměstnanec, který následujícího rána otevřel galerii pro veřejnost. Přivolané policii se nepodařilo najít žádné známky vloupání, a proto zkoumala možnost, že obraz ukradl některý z pracovníků muzea. Média tehdy nesprávně informovala o tom, že se ztratilo plátno za 30 milionů eur (přes 750 milionů korun). Maurice Di Nocera, městský radní odpovědný za organizaci kulturních akcí v Marseille nazval krádež „katastrofou pro muzeum.“
Obraz, na němž Degas zachytil devět operních pěvců, byl ihned po krádeži zapsán do databáze Interpolu ukradených uměleckých děl. Kriminalistům se ale nedařilo najít jedinou stopu vedoucí k plátnu. Sboristy se minulý pátek překvapivě podařilo najít francouzským celníkům během namátkové kontroly autobusu na zastávce ve Ferrières-en-Brie, asi 18 kilometrů východně od Paříže. Dálkový spoj zastavili proto, aby se podívali, zda v jeho zavazadlovém prostoru někdo nepřeváží drogy. K jejich překvapení v něm ale narazili na nevelké plátno podepsané Degasovým jménem. Dílo slavného francouzského impresionisty bylo ukryto v jednom z kufrů, žádný z cestujících se k němu ale neznal. Při zásahu nebyl nikdo zatčen. Podle mluvčího celní správy „nedostali úředníci žádný tip a původně nevěděli, zda je práce originálem.“ Že jde skutečně o práci Edgara Degase, potvrdili následně až odborníci z Musée d’Orsay.
„Zmizení díla bylo těžkou ztrátou pro francouzské impresionistické dědictví. Jsem proto nadšená, že došlo k šťastnému znovuobjevení vzácného obrazu,“ prohlásila francouzská ministryně Françoise Nyssenová. Podrobnosti zločinu zatím nebyly zveřejněny. Dosud tak není jasné, jak se plátno dostalo z muzea, ani co dělalo v jednom z kufrů v zavazadlovém prostoru autobusu. „Od roku 2009 jsme o něm neslyšeli a báli jsme se o jeho osud,“ řekla po objevení Degasových Sboristů Laurence des Carsová, ředitelka Musée d’Orsay. Podle ní je dílo ve velmi dobrém stavu a není na něm zjevné žádné poškození. „Jde o šťastný konec příběhu,“ dodala mluvčí Musée d’Orsay. K nalezení působivého pastelu z roku 1877 došlo shodou okolností v době, kdy v muzeu končí výstava zaměřená na umělcovy kresby a malby tanečnic. Degasovy Sboristy si veřejnost zřejmě nebude moci ještě dlouho prohlédnout. Poprvé je Musée d’Orsay znovu vystaví v září roku 2019 na velké přehlídce nazvané Degas a Opera. „Byla by to pro nás strašná ztráta, pokud bychom expozici dělali bez tohoto obrazu,“ dodala mluvčí muzea.
To by mě zajímalo, jestli se někdy dozvíme podrobnosti toho zločinu, tedy kdo a jak obraz ukradl. Vše nasvědčuje tomu, že ho odcizil některý ze zaměstnanců, nebo muselo jít o velmi šikovného a mazaného zloděje.