V Londýně mapují půlstoletí tvorby Pink Floyd
Minulý víkend otevřelo pro milovníky rockové hudby své brány londýnské Victoria & Albert Museum. Započala zde totiž dlouho plánovaná interaktivní výstava, která se ohlíží za padesáti lety existence legendární britské kapely Pink Floyd. Podle organizátorů je přehlídka koncipována jako „největší pocta Floydům“ v historii. Expozice, která má již týden po svém otevření rekordní návštěvnost, tak navazuje na obdobný projekt věnovaný v roce 2013 dnes již zesnulému Davidu Bowiemu.
Retrospektiva nesoucí název „Pink Floyd – Their Mortal Remains“, neboli Pozůstatky Pink Floyd je pořádána ku příležitosti padesátiletého výročí vzniku prvního singlu Arnold Layne i vzniku debutové desky The Piper at the of Dawn a mapuje největší úspěchy britské kapely během uplynulých dekád. K vidění je na ní přes 350 předmětů, včetně hudebních nástrojů hudebníků, obalů alb, plakátů, náčrtků a dalších propriet. To vše je protchnuté „floydovskou“ hudbou a světelnými efekty. Na přípravě velkolepé expozice se několik let intenzivně podíleli všichni žijící členové skupiny – bubeník Nick Manson, kytarista David Gilmour i někdejší frontman Rogers Waters, který skupinu v polovině 80. let opustil a vydal se na sólovou dráhu.
Výstavu pojali organizátoři společně se členy kapely a také Aubreyem Powellem, autorem vizuálního designu kapely, jako intenzivní multimediální zážitek. Vstupní bránu na nově otevřenou expozici tvoří zvětšená replika stařičké dodávky Bedford, která členy kapely vozila po koncertech. Ti, kteří projdou jejími útrobami se ocitnou ve zcela fantaskním floydovském světě. Celkový dojem podtrhuje tlumená hudba, části rozhovorů hubebníků, které mohou návštěvníci slyšet ze zapůjčených sluchátek, světelné efekty i designové propriety, jako kupříkladu instalace věnované slavné The Wall z roku 1979 – zeď, okolí níž se tyčí vysoká postava hrůzného kantora. Návštěvníci londýnského Victoria & Albert Musea budou rovněž svědky záznamu koncertu, spojeného se světelnou laserovou show, který se ještě nikdy nedostal na veřejnost. Dle slov kurátorky Pauly Staintonové má výstava představit kapelu z nejrůznějších úhlů pohledu – od komponování hudby, přes vystupování na veřejnosti, až po její nesmazatelnou stopu v oblasti filmu, fotografie či designu.
Pro lepší přehlednost a orientaci ve floydovském světě je výstava řazená chronologicky, tak aby se v ní zorientoval i návštěvník, nepatřící mezi skalní fanoušky a znalce kapely. Po otevření dveří dodávky mají příchozí možnost zhlédnout pasáž vykreslující londýnský klub UFO, v němž na počátku šedesátých let poprvé Pink Floyd zazářili jakožto průkopníci psychedelické éry společně se Sydem Barrettem, který název legendární kapely vymyslel a do roku 1968 byl jejím frontmanem. Barrettovi je hned v úvodu výstavy věnována vzpomínka v podobě místnosti plné videozáznamů, fotografií i velkého modernistického portrétu dnes již zesnulého hudebníka.
Čím návštěvník kráčí dál, tím se více může ponořit do barevného vnitřního světa skupiny. Bezpochyby nejvýraznější je sál představující alba Animals a The Wall, v nichž příchozí nalezne gigantický letoun Stuka, gigantickou postavu zlého učitele, či růžového čuníka vznášejícího se nad elektrárnou v Battersea. V sekci Punk V. Pink je pro pobavení vystavené i triko s nápisem I Hate Pink Floyd a fotografie zpěváka Johnyho Rottena z punkové kapely Sex Pistols, známého odpůrce „floydů“. Závěr rozsáhlé expozice tvoří sál, v němž se promítá nově sestříhaný klip Comfortably Numb z koncertu Live 8, na kterém se v červenci 2005 po dvaceti letech a naposledy sešla celá kapela, ještě společně s Nickem Wrightem. „Je to zvláštní pocit, že zajímáme nejen naši generaci, ale i řadu dalších. Obzvlášť vzhledem k tomu, že v roce 1967 jsme všichni věděli, že fenomén rocku je pomíjivý a mysleli si, že za pár let si zas budeme muset vydělávat v architektonickém studiu. Přinejlepším...“, dodává k expozici bubeník Nick Manson. Ovšem to, že hudba, design a svět Pink Floyd je pro starší i mladší generace i po padesáti letech stále žádoucí, svědčí i fakt, že lístky na výstavu, která příchozího vyjde až na 24 £, je od slavnostního otevření beznadějně vyprodána.
Výstava potrvá od 13.5.2017 do 1.10.2017
Kde:
Muzeum Victoria a Albert
Cromwell Road, Londýn, SW7 2RL
Otevřeno:
Denně: 10:00 – 17,45
Pátek: 10:00 – 22:00
Vstupné:
Plné: 24 £
Snížené: 20 £
Markéta Bestová
Floydi jsou prostě the best, nic se jim nevyrovná. pokud by byla výstava jen trochu blížeji, tak bych si ji nenechal ujít. londýn je ale bohužel dost daleko.